<Body><script type="text/javascript"> function setAttributeOnload(object, attribute, val) { if(window.addEventListener) { window.addEventListener('load', function(){ object[attribute] = val; }, false); } else { window.attachEvent('onload', function(){ object[attribute] = val; }); } } </script> <div id="navbar-iframe-container"></div> <script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/plusone.js"></script> <script type="text/javascript"> gapi.load("gapi.iframes:gapi.iframes.style.bubble", function() { if (gapi.iframes && gapi.iframes.getContext) { gapi.iframes.getContext().openChild({ url: 'https://www.blogger.com/navbar.g?targetBlogID\x3d26111280\x26blogName\x3dbraddock+fork\x26publishMode\x3dPUBLISH_MODE_BLOGSPOT\x26navbarType\x3dBLUE\x26layoutType\x3dCLASSIC\x26searchRoot\x3dhttp://braddockl581.blogspot.com/search\x26blogLocale\x3den_US\x26v\x3d2\x26homepageUrl\x3dhttp://braddockl581.blogspot.com/\x26vt\x3d5687804163401795110', where: document.getElementById("navbar-iframe-container"), id: "navbar-iframe" }); } }); </script>

Friday, April 14, 2006

Rulers of Bangwato (bamaNgwato)



List of Rulers of Bangwato (bamaNgwato) Territory located in present-day Botswana Kgôsikgolo Paramount Chief (Dates in italics indicate de facto continuation of office) - Tenure Incumbent Notes - territorial establishment - 1780 to 1795 Mathiba a Moleta, Kgôsikgolo - 1795 to 1817 Kgama I a Mathiba, Kgôsikgolo - 1817 to 1828 Kgari a Kgama Pebane, Kgôsikgolo - 1828 to 1833 Sedimo a Molosiwa, acting Kgôsikgolo - 1833 to 1835 Khama II a Kgari, Kgôsikgolo - 1835 to 1857 Sekgoma I a Kgari Mmaphiri, Kgôsikgolo 1st Term - 1857 to 1859 Matsheng a Kgari, Kgôsikgolo 1st Term - bittensf051859 to 1866 Sekgoma I a Kgari Mnaphiri, Kgôsikgolo 2nd Term - 1866 to 1872 Matsheng a Kgari, Kgôsikgolo 2nd Term - 1872 to 1873 Kgama III Boikanyo a Sekgoma, Kgôsikgolo (Kgama III Boikanyo adobe acrobat readera Sekgoma) 1st Term - 1873 to 1875 Sekgoma I a Kgari Mnaphiri, Kgôsikgolo 3rd Term - 1875 to 21 February 1923 Kgama III Boikanyo a Sekgoma, Kgôsikgolo (Kgama III Boikanyo a Sekgoma) 2nd Term - 21 February 1923 to 17 November 1925 Sekgoma II a Kgama Leraraetsa, Kgôsikgolo - 17 November adobe acrobat free download1925 to 19 January 1926 Gorewang a Kgamane, Chairman of the Council of Regency - 19 January adobe acrobat reader1926 to 14 September 1933 Tshêkêdi a Kgama, Regent (Tshêkêdi a ashliek9vrKgama) 1st Term - September 1933 to 4 October 1933 Serogola a Gagoitsege, acting Regent - 4 October 1933 to 23 June 1949 Tshêkêdi a Kgama, Regent (Tshêkêdi a Kgama) 2nd Term - 23 June 1949 to 8 March 1950 Seretse Khama, Kgôsikgolo Seretse Khama Not recognized by protectorate authority, renouncing adobe acrobat reader free downloadclaim 26 September 1956 - 13 March 1950 to 26 May 1952 Keabôka Kgamane, Kgôsikgolo, African Authority - 13 May 1953 to May 1964 Rrasebolai a Gorewang George, Kgôsikgolo, African Authority acrobat reader(Rrasebolai a Gorewang George) - May 1964 to 1969 Leeapeetswe a Tshêkêdi, Kgôsikgolo, Tribal Authority - 1969 to 1974 Leeapeetswe a Tshêkêdi, adobe acrobatKgôsikgolo - 1974 to 1979 Mokgatsha Mokgadi, Kgôsikgolo, Tribal Authority - 5 May 1979 to present Ian a Sêrêtsê, Kgôsikgolo (Ian a Sêrêtsê)

0 Comments:

Post a Comment

<< Home